Co to znaczy, że ładowarka jest teleskopowa?
Kluczową cechą ładowarki teleskopowej jest wyposażenie w wysięgnik teleskopowy, który może wysunąć się na znaczną odległość, zwiększając tym samym zasięg pracy maszyny. Dzięki temu operator ma możliwość przenoszenia ciężarów na większe odległości oraz podnosić je na znaczne wysokości. W związku z tym ładowarki teleskopowe są niezwykle wszechstronne i znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej, rolniczej, komunalnej, czy magazynowej.
Czym jest ładowarka teleskopowa?
Podstawowe elementy konstrukcyjne ładowarki teleskopowej to podwozie z kołami, kabina operatora oraz wspomniany wcześniej wysięgnik teleskopowy. Wykonany on jest zazwyczaj ze stali o dużej wytrzymałości i składa się z kilku segmentów, które mogą się wysuwać jeden za drugim. Długość wysięgnika, a co za tym idzie maksymalny zasięg pracy maszyny, uzależnione są od liczby segmentów oraz ich długości. Długość ta może sięgać od kilku do nawet kilkunastu metrów.
Na końcu wysięgnika znajduje się tzw. łyżka, czyli narzędzie robocze, które służy do przemieszczania materiałów sypkich, takich jak piasek, żwir, ziemia, czy też palet z towarem. Warto dodać, że ładowarki teleskopowe mogą być wyposażone w różne rodzaje osprzętu dodatkowego, takie jak widły do palet, chwytaki do balotów słomy, haki do podwieszania ładunków czy kosze montażowe dla pracowników.
Jakie są zalety pracy z ładowarką teleskopową?
W porównaniu do tradycyjnych ładowarek kołowych czy żurawi samojezdnych ładowarki teleskopowe oferują szereg zalet wynikających z ich konstrukcji i uniwersalności. Przede wszystkim pozwalają na znaczne oszczędności czasu oraz sił roboczych, ponieważ jedna maszyna może zastąpić kilka innych urządzeń i wykonywać różne rodzaje prac. Dodatkowo dzięki zastosowaniu teleskopowego wysięgnika, operator ma możliwość pracy na wysokościach oraz przenoszenia ciężarów na większe odległości, co jest trudno osiągalne dla klasycznych ładowarek kołowych. Ładowarki teleskopowe cechują się również dobrą manewrowością oraz lepszą stabilnością podczas pracy na nierównym terenie, dzięki zastosowaniu specjalnych podwozi z kołami o dużej średnicy.